Po probléme a následnej
úspešnej reklamácii výškomeru od EagleTree som sa rozhodol, že si kúpim nový. Zaujíma ma, ako vysoko lietam, aká je stúpavosť modelu a tiež, ako dokáže plachtiť. Ani tak nejde o rekordy v nastúpanej výške (to je celkom nebezpečné), ako skor o to, zaznamenať priebeh letu pre neskoršiu analýzu.
Ako prvá možnosť sa hneď ponúkal ten istý výškomerový modul pre EagleTree, aký som úspešne vyreklamoval. Lenže som nechcel riskovať ten istý proces reklamácie znovu a okrem toho, tento výškomer pres voju činnosť potrebuje celý EagleTree logger, čo je ďalších 30gr. a ďalšie zabraté miesto (abytočne) v trupe. Takže som sa rozhodol pre samostatný, malý a ľahký výškomer. Urobil som si taký malý prieskum trhu a vyšli mi traja kandidáti:
zLog od Hexpert Systems,
RAM3 od Soaring Circuits a domáci
Alti2. Možnosti sú veľmi podobné, všetky tri fungujú cez sériové rozhranie (príp. s USB prevodníkom), takže rozhodla cena.
Objednal som teda zLog od Hexpert Systems. Celkovo to vyšlo na necelých 2.000 KČ aj s poštovným z USA a s clom a DPH. V cene je samotný výškomer + prevodník a kábel na pripojenie k USB portu. Je to verzia MOD3, existuje už aj MOD4, ktorá má už USB prevodník integrovaný, ale po problémoch ju samotný HexpertSystems stiahli. Oproti MOD3 je tu výhoda, že výškomer si napájanie berie z USB portu a nepotrebuje externé napájanie pri komunikácii s PC, tak ako to je u MOD3.
Najnovší SW a USB ovladače je možno stiahnuť z webu výrobcu, takisto je tam aj manuál a postup inštalácie USB driverov pre prevodník serial -> USB. Program umožňuje konfiguráciu výškomera a samozrejme analýzu nameraných údajov, tvorbu grafov... Hneď, ako urobím nejaké merania, zverejním aj výsledky. Zaujímavou možnosťou je tvorba tzv. markerov, značiek počas logovania. Výškomer sa pripojí na voľný kanál a z vysielačky je možno zapnutím spínača tohoto kanálu "označiť" konkrétne meranie. Toto potom bude viditeľné v grafe ako značka.